Фасонний металопрокат

 

Фасонний металопрокат – це продукти металургійної промисловості, які відрізняються досить складною формою, що обумовлено застосованими до них навантаженнями. Без них не обходиться жодна промислова область. Вони можуть випускатися для масового (промислового або особистого) використання або мати спеціальне призначення.

У чому різниця між фасонним і сортовим прокатом? 

Сортовий і фасонний прокат займають майже 90% всієї продукції металургійних заводів. Вони знайшли широке застосування в будівництві, причому як у вигляді напівфабрикату для інших металевих виробів, так і у вигляді готового продукту.

Не всі розуміють різницю між ними. Дуже коротке і доступне пояснення представлено в спеціальному міждержавному стандарті – ГОСТ 535-2005. Згідно з пунктом 3.1 металопрокат поділяють на 2 види:

З якої стали виготовляють фасонний прокат? 

За ГОСТ сортовий і фасонний прокат виробляють з різних видів сталі. Конкретну марку вибирають з урахуванням функції і умов експлуатації конкретної конструкції, яку передбачається виготовити. В процесі може використовуватися вуглецева, легована або нержавіюча сталь. Найбільш поширеними вважають такі марки:

Більш докладний перелік марок для фасонного прокату наведено в п. 3.4 ГОСТ 535-2005. Використання низьколегованих сплавів дозволяє підвищити корозійну стійкість виробів, а також забезпечити можливість застосування прокату в умовах високих або низьких температур.

Різновиди фасонного прокату 

У пункті 3.2 ГОСТу 535-2005 також наводиться список груп для обох видів прокату. Фасонний виготовляють тільки групи 1ГП. Сюди входить продукція, яка після закінчення виробництва не проходить ніякої додаткової обробки. Також фасонний прокат класифікується за призначенням:

За ще однією класифікації прокат сталевий фасонний ділиться на види за типом поперечного перерізу.

Двутавр

Прокат двутавр – один зі стандартних профілів, перетин якого за формою наближений до букви «Н». У двотаврової балки є 2 паралельних вертикальних елемента (полки), які з’єднані між собою горизонтальним (висотою), перпендикулярним до них. Завдяки такому перетину двутавр має дуже високу міцність на вигин. Стандартно висота становить 100-1000 мм, а ширина полиць – 55-400 мм. Довжина виробів становить, як правило, 4-12 м. В залежності від конкретних розмірів виділяють різні види двутаврів:

Двутаври витримують досить великі навантаження, тому основна сфера їх застосування – будівництво. Вони незамінні в мостобудуванні, а також в машино- і вагонобудівній галузях. Таврові (Т-образні, тільки з однієї вертикальної полицею) вироби зручні при виробництві ферм, зведенні теплиць або міжповерхових перекриттів.

Швелер 

Форма поперечного перерізу швелерів представляє букву «П». Як і двутаври, швелери мають горизонтальний елемент – висоту, а також вертикальні частини – полки. У порівнянні з двотаврових перетином швелер має меншу міцність на вигин і більш високу схильність скручування. Зате прокат профілю з таким перетином простіше у виготовленні, ніж двутавр. За формою і іншим особливостям граней швелери діляться на кілька видів: 

Кутик 

Нескладно здогадатися, що фасонний перетин кутиків представляє собою літеру «Г». Обидві межі прокатного виробу – це полки. Залежно від їх розмірів кутики металеві можуть бути рівнополичними або нерівнополичними. У першому випадку довжина полиць збігається, у другому – відрізняється. Стандартно ширина полиць кутиків становить 20-250 м, а їх товщина – 5-12 мм. Серед усіх видів фасонного прокату саме кутики мають найширший спектр застосування. Їх використовують: